A B12-vitamin szervezetünk működésének egyik kulcseleme, hiánya ezért komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. Az alábbiakban megvizsgáljuk, mi állhat a B12-vitamin háttérében, továbbá melyek a hiányállapot figyelmeztető jelei és hosszútávú következményei.
A B12-vitamin hiánya különböző okokból alakulhat ki, amelyek lehetnek étrendi, felszívódási vagy egyéb tényezőkhöz kötődőek:
• Nem megfelelő táplálkozás: A vegán vagy vegetáriánus étrendet követők körében gyakori a hiány, mivel a B12-vitamin szinte kizárólag állati eredetű élelmiszerekben található meg.
• Felszívódási problémák: A B12-vitamin hiányát okozhatják felszívódási problémák vagy felszívódási problémákkal járó állapotok (például autoimmun betegségek, gyomor és bélrendszeri problémák) is.
• Idős kor: Az életkor előrehaladásával megnő a B12-vitamin hiány kockázata, melynek egyik oka az idősebbeknél gyakran megfigyelhető vérszegénység.
• Egyéb: A B12-vitamin felszívódását negatívan befolyásolhatják egyes gyomorműtétek, valamint bizonyos gyógyszerek (például gyomorsavcsökkentők).
A hiány kezdetben alattomosan jelentkezik, és a tünetek széles skálán mozognak. Érdemes odafigyelni az alábbi jelekre:
Általános tünetek:
• Fáradékonyság, gyengeség, szédülés
• Halvány vagy sárgás bőrszín
• Gyors pulzus, szívdobogásérzés
Idegrendszeri problémák:
• Zsibbadás vagy bizsergés a végtagokban
• Egyensúlyproblémák
• Memóriaromlás, koncentrációs nehézségek
• Depresszió, szorongás, viselkedésbeli változások
Emésztőrendszeri panaszok:
• Étvágytalanság
• Puffadás, emésztési zavarok
A kezeletlen B12-vitamin hiány következményei lehetnek többek között az ún. nagysejtes vérszegénység kialakulása (a vörösvérsejtek mérete megnövekszik, funkciójuk azonban romlik), az idegrendszer károsodása (súlyos esetekben visszafordíthatatlanul) és a csontok gyengülése.B12-vitamin hiány gyanúja esetén mindenképp fordulj kezelőorvosodhoz!
Táplálkozás: Figyeljünk arra, hogy étrendünk tartalmazzon B12-vitaminban gazdag ételeket, például húst, halat, tejtermékeket és tojást.
Étrend-kiegészítők: Különösen vegán vagy vegetáriánus étrendet követők számára ajánlott B12-vitamint tartalmazó készítmények szedése, de mindig konzultáljunk orvossal.
Rendszeres szűrővizsgálatok: Az időben elvégzett vérvizsgálat segíthet felismerni a hiányt, még mielőtt súlyos tünetek alakulnának ki.
A B12-vitamin megfelelő szinten tartása nemcsak az egészségmegőrzés szempontjából alapvető, hanem a mindennapi jó közérzet záloga is. Ne hagyjuk figyelmen kívül a hiány intő jeleit!
Magas dózisú, tablettánként 1000 μg B12-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény
Magas hatóanyagú, bioaktív vegán készítmény - kapszulánként 1000 µg B12-vitamin, jól felszívódó szerves cinkkel.
A B12- vitamin felszívódása és hasznosulása a szervezetben egy nagyon komplex folyamat eredménye. Számos tényező együttállása kell a leghatékonyabb vitamin pótláshoz úgy, mint a megfelelő erősségű gyomorsav, hasnyálmirigy enzimek, egészséges bélrendszer, megfelelően érzékeny receptorok és kalcium jelenléte, hogy csak néhányat említsünk.
Magyar fejlesztésű és gyártású termék. A BioCo 100% VEGAN Bioaktív B12-vitamin 1000 μg készítmény a B12-vitamint bioaktív, természetes metilkobalamin formában tartalmazza, kifejezetten magas dózisban (40 000 NRV%).
A B12-vitamin (Kobalamin) nagyobb dózisban történő étrendi kiegészítése elsősorban fizikai fáradtság és szellemi leterheltség időszakában, idősek számára, tavaszi/őszi kimerültség idején, valamint egyoldalú táplálkozás esetén ajánlott.
Optimalizált metil B12-vitamin tartalmú étrend-kiegészítő kapszula feketebors-kivonattal kiegészítve.